EcoVadis Madalya ve Rozet Programı 2024

Madalya programımızda yapılacak olan değişiklikleri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Değişen yasal düzenlemeler ve sürdürülebilirliğin iş dünyasındaki değişen rolüne ayak uydurmakla birlikte, yüksek standartlarımızı sürdürmek ve pazardaki artan yeşil aklama olaylarına karşı korunabilmek için 2024 yılında madalya programımızda bazı değişiklikler yapacağız. En iyi performans gösteren şirketleri ödüllendirmeye ve sürdürülebilirlik yolculuklarına yeni başlayan şirketleri tanımaya devam edeceğiz.

EcoVadis Madalyaları Programı, EcoVadis değerlendirmesini tamamlayan ve EcoVadis metodolojisinde belirtilen sürdürülebilirlik kriterlerini ele alan nispeten güçlü bir yönetim sistemine sahip olduğunu gösteren uygun şirketleri tanır.

EcoVadis Madalya Düzeyleri

EcoVadis madalyaları, EcoVadis tarafından değerlendirilen tüm müşteriler arasından ilk yüzde 35’lik dilimde yer alan şirketlere verilecek. Güncellenmiş madalya düzeyleri aşağıdadır:

 
İlk 1%

İlk 5%

İlk 15%
 
İlk 35%

EcoVadis Madalyalarının Hesaplanması

2024’ten itibaren madalyalar, her madalya düzeyi için önceden kullanılan puan aralığı yerine yüzdelik dilimler temelinde verilecek. Bir şirketin yüzdelik sıralaması, puan kartı yayınlanırken hesaplanır ve çevrimiçi puan kartının üst kısmında görüntülenir. Yüzdelik dilim, şirketin önceki 12 aylık dönem içindeki performansını veritabanımızdaki tüm derecelendirilen şirketlerin performansıyla karşılaştırır.

EcoVadis Madalyaları için Uygunluk Kriterleri

Uygunluk kriterlerimizi küresel yasal düzenleme gereksinimleri, sürdürülebilirlik çerçeveleri ve en iyi uygulamaları yansıtacak şekilde gözden geçirdik ve düzenledik. Şirketlerin bir EcoVadis madalyası kazanmak için aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılaması gerekir:

Dört sürdürülebilirlik temasının her birinde en az 30 puan


Environment

Ethics

Labor &
Human Rights

Sustainable
Procurement

Negatif 360° Gözlemi Haber Bulgularına yönelik kısıtlamalar

Şirketler aşağıdaki 360° Gözlem Bulgularından herhangi birine sahipse madalya için uygun olmayabilir:

  • Herhangi bir temada 1 ciddi (SEV) bulg
  • 2 veya daha fazla temada 1 ya da daha fazla büyük (MAJ) bulgu
  • Herhangi bir temada 5’ten fazla büyük (MAJ) bulgu

Lütfen herhangi bir temada 25’ten fazla küçük (MIN) bulgunun ciddi (SEV) bulgu* olarak kabul edildiğini ve herhangi bir temada 5 veya daha fazla küçük (MIN) bulgunun büyük (MAJ) bulgu* olarak kabul edildiğini unutmayın.

*Büyük ölçekli şirketler için geçerli değildir. Büyük şirketler, küçük bulgularının toplam sayısı 50’den büyükse madalyaya hak kazanamaz.

EcoVadis puanına etkisi ve 360° Gözlemi metodolojisi hakkında diğer ayrıntılar için lütfen "EcoVadis 360° Gözlemi: Değerlendirme Metodolojisinin Temel Bileşeni” belgesini indirin (EcoVadis platformumuzun Faydalı Kaynaklar sayfasında EcoVadis Değerlendirmesi sekmesinde bulabilirsiniz).

Kısıtlı sektörler

Lütfen belirli sektörlerde iş yapan şirketlerin EcoVadis madalyaları veya rozetleri için uygun olmayabileceğine dikkat edin. Bu sektörler şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir: tütün ürünleri imalatı, silah ve mühimmat imalatı, kömür ve linyit madenciliği ve kömür kaynaklarından ve/veya kömür temelli güç üretimi bölümünden önemli gelir elde eden şirketler.

Bu kılavuzlar düzenli olarak gözden geçirilir.

EcoVadis Rozetleri

Sürdürülebilirlik yolculuklarında anlamlı bir ilerleme sağlayan şirketlere verilecek iki yeni rozetin eklendiğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

EcoVadis Rozetleri için Uygunluk Kriterleri

Şirketlerin 2024’te bir EcoVadis Rozeti kazanmak için aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılaması gerekir:

  • Committed Badge: En az 45 puan (EcoVadis metodolojisinded meye göre ‘İyi’ performansı temsil eder)
  • Fast Mover Badge: 34-44 arasında bir puan ve 18 aylık dönemde önceki değerlendir en az 6 puan artış

Not: Bir EcoVadis madalyası kazanan şirketler EcoVadis rozeti için uygun değildir.

Negatif 360° Gözlemi Haber Bulgularına yönelik kısıtlamalar

Herhangi bir temada bir ciddi (SEV) 360° Gözlemi bulgusu olan şirketler rozet için uygun değildir.

Kısıtlı sektörler

360° Gözlem Bulguları ve kısıtlı sektörler hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfe yukarıdaki madalyalar bölümüne bakın

Bir Madalya veya Rozet kazandınız. Şimdi ne olacak?

EcoVadis madalyanızı veya rozetinizi kazandığınız için tebrik ederiz; şimdi başarılarınızı başkalarıyla paylaşma ve onlara ilham verme zamanı!

2024’te madalya doğrulamasına işlevsellik getirmek için madalya tasarımını da geliştireceğiz. Her madalya bir genel profile bağlantı içerecek ve uygun şirketlerin performanslarını anahtar paydaşlara tanıtmasına olanak sağlayacak.

Etkin bir Premium, Select veya Corporate aboneliği olan EcoVadis müşterileri madalyalarını/rozetlerini herkese açık bir şekilde tanıtabilir.

Madalyanızı/rozetinizi ve puan kartı performansınızı tanıtmaya yönelik kılavuzumuzu buradan indirebilirsiniz.

Bir Basic Abonelik sahibiyseniz ve madalyanızı veya rozetinizi herkese açık bir şekilde tanıtmak istiyorsanız şimdi aboneliğinizi yükseltebilirsiniz


Başarınızı
Kutlayın

Markanızı Oluşturun

Rakiplerden
Ayrılın

EcoVadis Madalyaları ve Rozetleri Ne Anlama Gelir?

EcoVadis madalyası veya rozeti EcoVadis veritabanındaki diğer değerlendirilen şirketlerle göreli bir başarı onayıdır.

Kazanılan bir madalya veya rozet, şirketin iyileştirme yapmaya ihtiyacı olmadığı veya sürdürülebilirlik uygulamalarında olası zayıf noktalar bulunmadığı anlamına gelmez. Değerlendirilen şirketlerin sürdürülebilirlik yönetimi performanslarını iyileştirmek ve etkiyi artırmak için çalışmaya yönelik olumlu amaçlarının bir göstergesi niteliğindedir.

EcoVadis madalyaları veya rozetleri bir şirkete ya da ürünlerine/hizmetlerine yönelik bir onay DEĞİLDİR ve şirketin ürünlerinin özellikle sürdürülebilir veya başka bir şirketin ürünlerine kıyasla daha sürdürülebilir olduğunu göstermez.

EcoVadis madalyası veya rozeti ve EcoVadis logosu herhangi bir ürün üzerine yerleştirilemez ve değerlendirilmemiş herhangi bir varlık (örn. alt şirket) tarafından kullanılamaz.

Geçerli madalya kullanma ilkesini burada bulabilirsiniz

Previous Article
Science-Based Targets: A Key Tool of Our Decarbonization Strategy
Science-Based Targets: A Key Tool of Our Decarbonization Strategy

Setting science based targets is a vital step for companies in their decarbonization journey. Read about Ec...

Next Article
โปรแกรมเหรียญและตรา EcoVadis ปี 2024
โปรแกรมเหรียญและตรา EcoVadis ปี 2024

จะมีการมอบเหรียญ EcoVadis ให้แก่บริษัทที่มีเปอร์เซ็นไทล์สูงสุด 35 อันดับแรกในกลุ่มลูกค้าที่ได้รับการประเมิน...